ABD'den 15 dakikalık Covid-19 testine izin

ABD Gıda ve İlaç Yönetimi (Food and Drug Administration - FDA), 15 dakika gibi çok kısa sürede sonuç alınabilen Covid-19 testinin acil olarak piyasaya sürülmesi için izin verdi.

Dicle Yavuz / İstanbul, 8 Temmuz (Hibya) - ABD Gıda ve İlaç Yönetimi (Food and Drug Administration - FDA), 15 dakika gibi çok kısa sürede sonuç alınabilen Covid-19 testinin acil olarak piyasaya sürülmesi için izin verdi.

ABD merkezli sağlık bilimleri veri ve bilgi sağlayıcı Healthline'ın haberine göre, Becton Dickinson şirketinin geliştirdiği ve yalnızca 15 dakika sürecek şekilde tasarlanmış yeni Covid-19 testinin acil kullanımını onayladı.

Habere göre FDA izin gerekçesinde, testin işe yaradığına ilişkin ellerinde kanıt olduğunu ve Covid-19 testi olarak kullanılabileceğini belirtti. Sağlık teknolojileri şirketi Becton Dickinson'dan yapılan açıklamada, test kitlerinin taşınabilir ve hızlı olmasının vaka sayısını belirlemede daha iyi sonuç alınacağının altı çizildi.

FDA, ABD Sağlık Bakanlığı'na bağlı, gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumluyönetim birimi olarak çalışıyor.

 
Hibya Haber Ajansı

Okunma