Alışılmışın dışında: Platinyum ve Paladyum

Altın ve gümüş gibi yatırımcılar için geleneksel yatırım aracı haline gelmiş değerli metallere alternatif olarak iki değerli metal daha göze çarpıyor: paladyum ve platinyum.

Altın ve gümüş gibi yatırımcılar için geleneksel yatırım aracı haline gelmiş değerli metallere alternatif olarak iki değerli metal daha göze çarpıyor: paladyum ve platinyum. Yatırımcılar için alışılmışın dışında olmasına karşın endüstriyel alanda kullanım alanı oldukça geniş olan paladyum ve platinyum, özellikle otomotiv sektöründe katalizör üretiminde kullanılıyor. Paladyum daha çok benzinli araçların katalizörlerinde kullanılırken, platinyum ise dizel araçların katalizör üretiminde tercih ediliyor. Bunun yanı sıra her iki metalin de sağlık ve mücevherat gibi farklı sektörlerde de kullanım alanları mevcut.

Pandemi sürecinde duraksama yaşayan otomotiv sektörü, özellikle binek araç üretiminin düşmesi sebebiyle paladyum ve platinyum talebine negatif etki etse de normalleşmeyle birlikte yaşanacak olan toparlanma, orta-uzun vadede paladyum ve platinyum fiyatları üzerinde pozitif etki yaratabilir. Beklentiler, otomotiv ve elektronik sektörlerindeki toparlanmaya paralel olarak 2021 yılında paladyum ve platinyuma olan talebin artması yönünde.

İki değerli metalin otomotiv endüstrisi için öneminden bahsetmişken, otomotiv endüstrisinin yeşil enerji ve sıfır karbon mutabakatlarına paralel olarak dönüşümünü göz önüne aldığımızda, bu noktada platinyum ve paladyum talebinin karşılaşabileceği bazı olumsuzluklardan da bahsetmekte fayda var. Elektrikli araç üretiminde hızlı iletkenliği ve elastikiyeti nedeniyle alüminyum, bakır, kobalt, lityum ve çinko gibi değerli metallerin daha fazla kullanılması ve uzun vadede benzinli araç kullanımının hibrit araçların kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber azalacağı beklentisi, platinyum ve paladyum madenlerinin otomotiv endüstrisindeki talebi üzerinde tehdit unsuru olabilir. Buna karşın her iki metal de fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebiyle, yeşil yatırım sürecinde farklı endüstrilerde kendilerine yeni talep alanları açabilir. Ayrıca her iki madenin de kıt ve çıkarılmasının oldukça zor oluşu, fiyatların yukarı yönlü olabilme ihtimalini kuvvetlendiriyor. Tüm yönleriyle ele alındığında paladyum ve platinyumun önümüzdeki süreçlerde takip edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Teknik Görünümler

Platinyum grafiğinde alçalan takoz formasyonu oluşumu gözlemleniyor. Fibo (61.8)’lik dilimi test eden ve ikili dip oluşumu da gözlemlenen fiyat için takoz formasyonunun yukarı yönlü kırılması ve fibo (61.8)’lik dilimin aşılması halinde önce fibo (38.2)’lik dilim, devamında ise düşüş trendinin de denk düştüğü fibo(23.6)’lık dilim direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Aksi takdirde ana yükseliş trendinin de denk düştüğü fibo (78.6)’lık dilim güçlü destek konumunda bulunuyor. MACD ile fiyat arasında pozitif uyumsuzluk olduğu görülüyor.

Dirençler: 1071 / 1085 / 1010

Destekler: 1050 / 1024 / 950

Paladyum fiyatı, mart ayından gelen uzun vadeli yükseliş trendi üzerindeki hareketini sürdürüyor. Aynı zamanda sıkışma gözlemlenen ve Fibo (61.8)’lik dilimi yukarı yönlü test eden fiyatta, temmuz ayından gelen kısa vadeli düşüş trendinin yukarı yönlü kırılması halinde fibo (50.0)’lık dilim önemli bir eşik bölgesi olarak takip edilebilir. Tersi durumda ise haziran ayından gelen kısa vadeli yükseliş trendine doğru geri çekilme gözlemlenebilir.

Dirençler: 2667 / 2732 / 2798

Destekler: 2573 / 2454 / 2110

Kaynak ALB Forex
Hibya Haber Ajansı

Okunma