Altın adım adım 1800 dolar/onsa gidiyor

Altın sekiz yılın zirvesinde işlem görmeye devam ederken, piyasalardaki risk algısı artmaya devam ediyor. Dünkü seansta piyasalardaki risk iştahındaki bozulma neticesinde hisse senedi piyasaları sert satıcılı bir günü yaşadı.

Altın sekiz yılın zirvesinde işlem görmeye devam ederken, piyasalardaki risk algısı artmaya devam ediyor. Dünkü seansta piyasalardaki risk iştahındaki bozulma neticesinde hisse senedi piyasaları sert satıcılı bir günü yaşadı. Altın ise bu ortam güvenli liman olma özelliğiyle öne çıktı ve 8 yılın ardından tekrardan 1779 dolar/onsun üzerini test etti. ABD’de bazı eyaletlerde vaka sayılarında günlük bazda en fazla artışını yaşamaya devam ederken, salgın kontrol altına alınamama süreci uzadıkça piyasalardaki gerginlik de artıyor. Bu gelişmeler virüse dair endişeleri artırırken, ekonomilerdeki V tipi toparlanmanın olması konusunda da kaygıları da derinleştiriyor. Altın ise bu ortamda seansı 1761 dolar/onsa kadar geri çekilerek tamamlayıp, seansı kırmızı da kapatsa da genel görünümündeki pozitifliğini sürdürmüş oldu.

 

Gümüş ise altına kıyasla oldukça sert kayıp yaşadığı bir seansı geride bıraktı. Beyaz maden gün içinde 18,08 dolar/onsa kadar uzanmasına karşın, bu seviyeden ser satış dalgasına kapılarak 17,37 dolar/onsa kadar geri çekildi. Gün sonunda 17,49 dolar/onstan kapatan kıymetli maden, yüzde 2,5 kayıp yaşamış oldu.

 

Platin de dünkü satış dalgasından nasibini alarak 796 dolar/onsa kadar geri çekilerek, son on günün en düşük seviyesini kaydettiği seansı geride bıraktı. Seans sonunda 805 dolar/onstan dengelense de günlük bazda hanesine yüzde 2,6 kayıp yaşamaktan kaçamadı.

 

Paladyum da dünkü seansta son üç haftanın en düşük seviyesini 1857 dolar/onsla kaydederken, günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. 1871 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum, yüzde 3,4 kayıpla seans tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta satıcıların ağırlıkta olduğu bir günü geride bırakırken, fiyatlar dünya fiyatların altında eksi 0,50-1 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da toplamda 4131 kg altın, 3398 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Okunma