Altın enflasyon verisi öncesi satıcılı seyrini sürdürüyor

Altın 1900 dolar/ons seviyesinin altında işlem görmeye devam ederken, yeni haftaya pozitif bir başlangıçla başladı.

Altın 1900 dolar/ons seviyesinin altında işlem görmeye devam ederken, yeni haftaya pozitif bir başlangıçla başladı. 1787 dolar/ons seviyesinden haftaya giriş yapan sarı maden, seans boyu yatay sayılacak bir hareket içerisinde hareket etti. ABD’de enflasyon verisi beklenirken altın üzerindeki baskıda artmaya devam ediyor. Bugün açıklanacak veride aylık bazda yüzde 0,3’lük bir artış bekleniyor. Enflasyonun beklentileri aşar şekilde artış göstermiş olması FED’in sıkılaşma adımlarını hızlandıracağı için altın üzerinde baskıyı artırabilir. Altın bu veriyi beklerken günü 1793 dolar/onstan kapattı ve hanesine yüzde 0,3’lük bir kazanç yazarak yeni haftaya başlamış oldu.

 

Gümüş ise altının aksine pozitif olmayan bir gün geçirmesine rağmen günü yatayda kapatmayı başardı. 23,74 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 23,38 dolar/ons seviyesine kadar çekilirken son üç haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Ancak gün sonuna doğru tüm kayıplarını geri alarak seansı 23,74 dolar/onstan yatayda kapatmayı başardı.

 

Platindeki satıcılı seyir dünkü seansta da sürerek başlarken, 950 dolar/onsla son 9 ayın en düşük seviyesinde yeni bir dip kaydetmiş oldu. Seansın sonuna doğru toparlanma gayesinde olan platin, günü 964 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 0,3 gibi bir kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum altıncı seansı da kırmızıda kapattığı bir günü yaşarken, son 13 ayın dibinde en düşük seviyeyi kaydetmiş oldu. Seansı 2090 dolar/ons seviyesinde tamamlayan paladyum, yüzde 2,4’le kazancı tamamlamış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,50 usd/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından düşük sayılacak bir haftalık başlangıç yaptı. Toplamda 1.103 kg altın, 2.952 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY 
Hibya Haber Ajansı

Okunma