Çin’in döviz rezervi 4 aydır istikrarlı bir şekilde artıyor

Çin’in döviz rezervi, Temmuz ayında Haziran'a kıyasla yüzde 1,4 artarak 3,1544 trilyon dolara ulaşarak artış eğiliminin 4 aydır korumaya devam etti.

Çin’in döviz rezervi, Temmuz ayında Haziran'a kıyasla yüzde 1,4 artarak 3,1544 trilyon dolara ulaşarak artış eğiliminin 4 aydır korumaya devam etti. Çin Devlet Döviz İdaresi Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Wang Chunying, basına yaptığı açıklamada, Çin’de döviz piyasasının temmuz ayında da istikrarlı seyrettiğine dikkat çekerek, arz-talep dengesinin temel olarak korunduğunu kaydetti.
 
Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği gibi dünyanın başlıca ekonomilerinin mali teşvik boyutunu artırarak ultra gevşek para politikası izlemeyi sürdürdüğünü belirten Wang, küresel finans piyasasında farklı para birimlerinin dolar karşısındaki değerinin genel olarak arttığını, başlıca ülkelerin varlıklarının fiyatlarında yükseliş görüldüğünü söyledi. Sözcü Wang, döviz rezervlerinde temmuz ayındaki artışın kur ve varlık fiyatlarındaki değişim gibi unsurların etkisiyle gerçekleştiğini ifade etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma