Cumhuriyetin 100. yılında, “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İBBŞT), Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırladığı, Tiyatronun yüz yılını değerlendirme ve ikinci yüzyılın başında geleceğe öneriler sunma amacıyla hazırlanan “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı başladı.

Cumhuriyetin 100. yılında, “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı başladı

Çalıştayın ilk gününe İBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan, Şehir Tiyatroları Müdürü Oytun Askeroğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Emrah Özertem, Can Başak, Tankut Yıldız’ın yanı sıra Şehir Tiyatroları sanatçıları katıldılar. Katılımcılar Çalıştayda aynı zamanda konuşmacı ve moderatör olarak yer aldı.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever konuşmasında, “Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak hazırladığımız projelerden biriydi “100 Yıllık Ayna Çalıştayı.” 400 kişiye davet ulaştırıldı. Bunlardan 300 kişi davetimize icabet etti. 10 kişi çevrim içi olmak üzere, 4 gün sürecek olan çalıştay, 32 başlıkta toplandı. Tiyatroya emek vermiş, tiyatro sanatına gönülden bağlı, onun Türkiye’deki temsilcisi olan büyüklerimizden, gençlerimizden oluşturulmuş çok geniş bir katılımla yapılıyor bu Çalıştay. Biz istedik ki bir diğer yüzyıla sesimiz daha gür çıksın ve bizden sonra gelecek kuşaklara bir matbu, bir el kitabı bırakalım. Bir fener olsun bu. Davete icabet eden, burada olmayı tercih eden konuklarımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum. Herkese başarılar diliyorum.” dedi.

Çalıştayın ilk gününde “Ödenekli Tiyatrolar” başlığı etrafında konuşmalar yapıldı. Ödenekli tiyatroların sorunları tartışıldı, çözüm önerileri getirildi. Günün ikinci yarısında “Ödenekli Tiyatrolar ve Yerelde Sanat Politikaları” başlığı altında ödenekli tiyatroları olan şehirlerle olmayanlar arasındaki sosyo-kültürel farklar ele alındı, farklı dönemlerde uygulanan repertuvar politikalarının sonuçları tartışıldı.

Sonuç bildirisi hazırlanacak

Çalıştay kapsamında ödenekli tiyatrolar, özel tiyatrolar, bağımsız tiyatrolar, uluslararası alanda ortak prodüksiyonlar, oyun yazarlığı, tiyatro tarihi yazımı, mesleki eğitim, sahnede temsiliyet hakkı, ana başlıkları altında 32 alt başlıktan oluşan oturumlar planlandı. Çalıştay sunumları ve oturumlarda gelişen öneriler, Çalıştay editörleri tarafından özetlenerek, Çalıştay sonrası bir sonuç bildirgesi 100. Yıl Bildirisi olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Aynı zamanda sunulan bildiriler ve konuşmaları içeren bir Çalıştay kitabı da hazırlanarak paylaşılacak.
 

  Hibya Haber Ajansı