Ekonomik gelişmeler

Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1090.00-1127.00 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasa Yorumu:

Bu sabah BIST100’deyukarı yönlü bir açılış beklemekteyiz.Enerji hisseleridün bazı piyasa söylentileriyle sertyükseldi.Bu hisse senetlerindeolumlu bir ivme görmeye devam edebilirzancakresmi bir açıklama olmadığı içintemkinli olunması gerektiği düşüncesindeyiz.Yatırımcıların gözüTRY/GR hareketlerindeolacak.Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1090.00-1127.00 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Bugünün Haberleri:

Hisse Senetleri

PETKM;Petkim Genel Kurul Tarihi Açıklandı / nötr

SKBNK;Şekerbank %60,6 bedelli sermaye artırımı açıkladı / nötr

Ekonomik Veriler

10.00 : Türkiye, işsizlik oranı, Haziran,

14.30 : Türkiye, TCMB haftalık veriler,

14.45 : ECB faiz kararı, -%0.50-mevduat faiz oranı (değişiklik beklenmiyor),

15.30 : ECB Başkanı Lagarde’ın basın toplantısı,

15.30 : ABD, ÜFE, %0.2-aylık, -%0.3-yıllık, Ağustos,

19.30 : ECB, Villeroy konuşması, Berlin,

20.00 : ECB, Lagarde konuşması, Bundesbank toplantısı.

 

Piyasalarda bugün

3 günlük ağır satış baskısının ardından ABD teknoloji hisseleri grubu yeniden oyuna dahil oldu ve yatırımcı algısının toparlanmasına katkı sağladı. ECB’nin gerçekleştireceği toplantı öncesinde spot Asya işlemleri Amerikan seansından devralınan olumlu resmin korunduğuna, vadeli Amerikan endeksleri ise yatay-negatif açılışa işaret ediyor. Günün en önemli başlığı Avrupa para otoritesinin EUR’ya dair nasıl bir resmi yönlendirmeyi tercih edeceği. Risk alma iştahı açısından EUR performansı kritik dönemeçte bulunuyor.

ABD teknoloji hisselerindeki satış baskısı 3 gün aradan sonra ilk kez durdu ve yeniden artıya dönmeyi başardı. Nasdaq 100 endeksindeki %2.71’lik yükseliş Nisan ayından bu yana en iyi günlük performansa işaret ederken diğer yandan ise artan oynaklığın boyutunu anlamamıza yardımcı oluyor. Toplamda %11’e ulaşan geri çekilmede Mart ayından bu yana en olumsuz performans takip edilirken, yükselişin de bir diğer ayrışma şeklinde gelmesi esasen zemindeki kayganlığın hali hazırda devam ettiğinin en önemli işareti konumunda. Öte yandan klasik yatırım teorisi bir kez daha saat gibi işledi ve “düşük işlem hacmindeki satışların uzun soluklu olmayabileceği” mesajının geçerli olduğunu gösterdi. 9 Eylül işlemlerinde majör ABD endeksleri 5 günlük ortalamalarından S&P 500 ve Nasdaq nezdinde %11, Dow Jones cephesinde ise %20 uzakta kalırken, global anlamda henüz yaz mevsiminden dönüşün tam olarak başlamadığını teyit etmiş oldu.

Yeni günün gerek globalde gerekse yerel varlıklar açısından en önemli başlığı Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gerçekleştirilecek olan faiz kararı ve devamında Başkan Lagarde’ın gerçekleştireceği basın toplantısı olacak. Herhangi bir yeni para politikası aksiyonu beklentisinde olmadığımızı hafta başlangıcında paylaştığımız Piyasa Notu: ECB Öncesi Beklentiler, Eylül 2020 raporumuzda belirtmiştik. TSİ 15.30 sonrasında Başkan Lagaerde’ın kamuoyuna açıklayacağı makro projeksiyonlar ve değerlendirmelerin nasıl yapıldığına dair detaylar, özellikle de yakın zaman içerisindeki en popüler tartışma konusu olan EUR değerlenmesine dair banka düşünceleri yatırımcılar tarafından yakından izlenecek. Bu nedenle EURUSD paritesinde her iki yönde oynaklık artışı olabileceğine dair riskleri bir kez daha hatırlatmak isteriz. Özellikle son dönem işlem bandı olan 1.17-1.1950 aralığındaki dalgalanma potansiyelinin 250 pips genişliğinde olması dikkatli olma mecburiyetini doğuruyor.

Geride kalan gün içerisinde yerel varlıklar açısından da pozitif bir seyir takip edildi. Bir kez daha lira ve hisse senetleri performansları ayrışırken, BİST 100 endeksinde son dönem eğiliminin aksine işlem hacminde 17.8 milyar TRY ile artış gözlendi. Her ne kadar yine de 50 günlük ortalama rakam olan 20 milyar TRY seviyelerinden uzak kalınsa da son 5 günlük eğilimin 4.2 milyar TRY üzerine çıkılmasını işlemlerin güç kazanması açısından önemsiyoruz. BİST 100 endeksinde 69 hisse senedi günü primli tamamlarken, enerji grubu %7.35’lik yükselişle en iyi performansa imza attı. Öte yandan finansallar -%0.81, sanayi ise -%0.72 ile günü negatif tarafta tamamladı ve genele yayılmayı sınırladı. 1180 bölgesi günlük bazda ilk kritik direnç seviyesi olarak takip edilebilir.

Haber Akışı

Global işlemlerde risk algısının yaz aylarından bu yana belirleyicisi konumundan olan EUR ve ons altın fiyatlamalarındaki dönüş 9 Eylül işlemlerindeki pozitif algılamanın en önemli katalizörleri oldu. Bloomberg News tarafından hazırlanan haberde ECB’nin bugün bölgedeki toparlanmaya atıfta bulunabileceği ve ek parasal gevşemeden uzak bir noktada yer aldığına dair detayların yer alması EURUSD paritesinde ivmesi düşük de kalsa >1.18 eğilimine neden oldu. Ons altın cephesinde $1910 bölgesindeki güçlü destekten başlayan tepki alımları $1950 bölgesine dek devam ederken, genele yayılır iyimserlik açısından pozitif katkı sağlayan bir diğer etmen oldu. DXY 93.50 bölgesine dek yükseliş gösterdiği ortamda kısmen ivme kaybederek yeni gün ile birlikte 93.15 seviyelerine çekilirken, EMFX cephesi de sınırlı nefes alma imkanına erişti.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü -%0.04’lük performans ile tamamlarken, BİST 100 endeksi kapanışı ise %0.93 yükselişle 1099 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli gösterge tahvilde faizin son düzeyi %13.91, 5y CDS fiyatlaması ise -%1.5 performansile 513bp olarak takip edildi.EMEA bölgesi endekslerinde yakın dönem işlem hacmi ortalamalarının üzerinde bir eğilim söz konusu olurken, gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde yükselişlere işaret etti. Euro Stoxx 50 %1.76,FTSE 100 %1.39, DAX %2.07 ve Rusya (RTS, USD) grubu %1 performansa işaret etti.

Amerika kıtası işlemlerinde yakından takip edilen teknoloji grubu hisselerindeki eğilim risk iştahı açısından belirleyici konumda oldu. Majör ABD endekslerinin tamamında kapanışlar pozitif yönlü olurken, Nasdaq +%2.71 ile takip edildi ve 50 günlük ortalamasında bulunan güçlü desteğin çalışmasından yararlandı. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları da benzer eğilim içerisinde olurken, Bovespa %1.24, Merval ise %2.28 düzeyinde performans sergiledi.

Asya’da yeni gün fiyatlamaları ABD seansından devralınan olumluresmin devamına işaret ediyor.TSİ 08.05, NKY 225 %0.67, Hang Seng %0.04, CSI 300 %0.82 ve KOSPI %1.19 ile işlem görmekte.PBOC tarafından fixing kur ayarlaması ise 6.8331 ile yuanda değer kazancını ifade ediyor.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde son dönemhareketliliğin ardından üç önemli faktörün yakından takip edildiğini düşünüyoruz:

1-TRY performansı.

2-CDS’in gelişimi.

3-Faiz hadleri.

Bir süre daha dengelenme arayışı devam edebilir. Teknik açıdan takip ettiğimiz seviyeler (haftalık bazda) 1062 ve 1144. Bandın dışına çıkılması ise farklı haber akışlarının tetiklemesi ile olabilir.USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirasına likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini izleyeceğiz. Teknik açıdan kritik 7.4080 bölgesi aşağısında kapanış takip edilmedikçe baskı devam edebilir.EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. 1.1700-1.1950 bant hareketinin korunma çabalarını yakından izliyoruz. 1.16 bölgesinin üzerindeki eğilim orta vadeli genel EUR yaklaşımını desteklemeye devam edebilir. 10 Eylül günü gerçekleştirilecek olan ECB toplantısı öncesinde paritedeki sıkışık-zayıf seyrin devamını öngörüyoruz. Genel USD eğiliminin netleşmesini beklemek uzun vade açısından daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.Henüz kalıcı EUR değerlenmesi beklentisinde olmamakla birlikte:

i.Avrupa Kurtarma Fonu’na ait haber akışı (çoğunlukla fiyatlamalara girmiş durumda)

,ii.ECB’den gelen proaktif para politikası adımları (çoğunlukla fiyatlamalara girmiş durumda),

iii.Mevcut risk iştahının EUR üzerinden gerçekleşmeye devam edeceği düşüncemiz (çoğunlukla fiyatlamalara girmiş durumda ancak devam etmesini bekliyoruz)

iv.ABD dolarında alınan uzun yönlü pozisyonların çözülmekte olması gibi nedenlerle taktiksel talebin gündeme geleceğini düşünmemiz (Haziran ortasından bu yana devam eden beklentilerimiz, konsolidasyon sürecini yakından izliyoruz),

v.Fed’in benimsediği yeni çerçeve ile birlikte düşük faiz ortamının uzun süre devam edeceğini değerlendirmemiz ve bunun da –ek risk başlıkları oluşmadıkça-Amerikan doları zayıf ortamı destekleyeceğini değerlendiriyoruz (henüz fiyatlamalarda yer almıyor)

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma