Fed, banka stres testi sonuçlarını açıkladı

Fed, Perşembe akşamı açıkladığı banka stres testi sonuçları ışığında bankalardan 4Ç20 dönemine kadar temettü ödemelerini sınırlandırmalarını ve hisse geri alımı yapmamalarını istedi.

Fed, Perşembe akşamı açıkladığı banka stres testi sonuçları ışığında bankalardan 4Ç20 dönemine kadar temettü ödemelerini sınırlandırmalarını ve hisse geri alımı yapmamalarını istedi. Bankaların, temettü dağıtımlarının 2Ç20 döneminde ödedikleri ile sınırlandırmaları gerekecek. Ayrıca sermaye durumlarına bakılarak bu temettü miktarı daha da sınırlandırılabilecek. Koronavirüs pandemisi döneminde oluşan koşullar çerçevesinde Fed’in bankaların sermaye planları ve varlık kaliteleri anlamında risklerin arttığını değerlendirdiğini görüyoruz.

 

Normal stres testine ek olarak Fed, büyük bankaların yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkisine karşı direncini değerlendirmek için bir duyarlılık analizi yaptı. Fed, senaryo analizinde U, V ve W tipi toparlanma koşullarının hepsini değerlendirdi ve en kötü W senaryosuna göre (geçici toparlanma, ardından tekrar dip) 700 milyar USD’lik kredi kaybıyla karşılaşabilecekleri ve bazı ABD bankalarının asgari sermaye seviyelerine yaklaştığı belirtiliyor. Bankaların, ekonomi gerçeklerinden uzak kalan V tipi toparlanma senaryosundan ziyade ihtiyatlılık ilkelerini benimsemeleri gerekecek. Koronavirüs vol. 2 tehlikeleri artarken, U tipi toparlanmanın yanına W tipi kriz koşulları da eklenebilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma