FED sıkılaştırmasının öteleneceği beklentisi

Küresel çapta yeni haftanın ilk işlem gününe; gerek Uzakdoğu’da artan Covid-19 vakaları, gerekse de Çin ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcıları arasında Tanjin’de yapılan görüşmeler neticesinde,

Küresel çapta yeni haftanın ilk işlem gününe; gerek Uzakdoğu’da artan Covid-19 vakaları, gerekse de Çin ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcıları arasında Tanjin’de yapılan görüşmeler neticesinde, Çin kanadından gelen: İlişkilerin kötüye gittiğine dair açıklamalar kaynaklı olarak risk alma iştahı zayıf başladık. Çin ve Hong Kong’daki teknoloji hisseleri ayrıca; yeni regülasyon düzenlemelerinin etkileri ile hızla satış yerken, yine eğitim sektörü hisseleri de; özel ders vermenin yasaklanması ile sert satış yedi.  İlerleyen saatlerde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman’ın heyetindeki üst düzey yöneticiye dayandırılan haberlerde: Çin heyeti ile yörütülen görüşmelerde uzlaşı sağlanamamasına karşın, yapıcı ortamda ilerlediğinin belirtilmesi ile risk iştahı kısmen toparladı. Pandemi konusunda Beyaz Saray kaynaklarına dayandırılan haberlerde; Delta varyantının yayılımının önümüzdeki haftalarda da devam edeceği belirtilirken, buna paralel olarak seyahat kısıtlamalarının devam ettirilmesinin uygun görüldüğü vurgulandı. Akşam saatlerinde ise; New York Belediyesi ve ABD’deki sağlık kuruluşlarının, kendi çalışanlarına yönelik aşılamnın zorunlu olması yönündeki talepleri kısmen olumluydu. Cumhuriyetçi Parti’nin, Demokratların geniş tabanlı altyapı anlaşması teklifini reddetmesi ise olumsuz sayılacak gelişmelerdendi. Keza, Goldman Sachs tarafından dün yapılan açıklamada; ABD ekonomisinin 3.Çeyrek büyüme öngörüsünün yüzde 9.5’den yüzde 8.5’e, 4.Çeyrek büyüme tahmininin de yüzde 6’dan yüzde 5’e revize edilmesi de negatifti. Dün ayrıca, Avrupa Birliği ve İngiltere gibi majör ekonomilerde de varyantlara ilişkin gelişmeler takip edilirken, ayrıca; AB Maliye Bakanları toplantısında 6 ülkenin daha toparlanma planlarının onaylandığı belirtildi. Ekonomik takvimde açıklanan verilerde ise; Japonya’nın PMI dataları önceki aya göre bir miktar gerilerken, Almanya’nın IFO Endeksleri ve ABD’nin Yeni Konut Satışları verileri de öngörülerin altında gerçekleşme gösterdi. Fiyatlama tarafında; kötü gelen ekonomik veriler ve haber akışları ile ABD büyümesine dair olumsuz revizelere karşın; piyasalarda  FED’in sıkılaştırmasının öteleneceği senaryosu ile risk iştahının yüksek olmaya devam ettiği görüldü.

Yeni işlem gününün, ekonomik takviminde; ABD’nin Dayanıklı Mal Siparişleri, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni verileri hayli kritik olacak. Ayrıca, yine; ABD-Çin ilişkileri, Pandeminin durumu, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla birlikte; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde yine volatil hareketler oluşabilir.

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY- Dünkü işlem gününde bir ara 8.6250 seviyesine kadar tırmanan kurda, 8.55 civarından kapanış gördük. Yeni günde de, oluşabilecek USD lehine işlemlerde; 8.58, 8.62 ve 8.6450 direnç seviyeleri ilk etapta yine izlenebilir. TL lehine işlemlerin yeniden ön plana çıkması halinde ise; 8.52, 8.48 ve 8.45 destek bölgeleri takip edilebilir.

EURUSD- Dünkü işlem gününü 1.1800 seviyesi üzerinde alıcılı kapatan paritede, bugün de Euro lehine işlemlerin ön plana çıkması halinde; 1.1830 ve 1.1845, 1.1865 ve 1.1890 direnç seviyeleri izlenebilir. Yeniden oluşabilecek geri çekilmelerde ise; 1.1790, 1.1775, 1.1755 ve 1.1730  destek noktaları takip edilebilir.

 GBPUSD- Bir gün aranın ardından dünkü işlem gününde yeniden alım ağırlıklı işlemlerin ön plana çıktığı paritede, yeni günde de şuan için; 1.3825 civarında alıcılı işlemler görmekteyiz. Yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde; 1.3850 ve 1.3900 direnç seviyeleri ilk etapta takip edilecek olup, özellikle Haziran başından gelen düşen trendi de kesen 1.3900’un geçilmesi durumunda; GBP lehine işlemler ivme kazanabilir. Paritede, mevcut fiyatlardan yeniden oluşabilecek geri çekilmelerde ise; 1.3775, 1.3730 ve 1.3690 destek noktaları sırasıyla izlemeye alınabilir.

BRENT PETROL- Dünkü işlem gününde bir ara 72.75 destek noktasına kadar geri çekilen emtiada, 74 Dolar seviyesine yakın kapanış gördük. Yeni günde de şuan için aynı seviyelerdeki emtiada, yukarı yönlü hareketlerde; 75.00 Dolar direnci kritik olacak. Zira, buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde; 76.10-77.15 arasındaki bölge yeniden hedeflenebilir. Diğer taraftan, mevcut fiyatlardan geri çekilme oluşması durumunda ise; 73.50, 73.20, 72.75 ve 72.40 destek noktaları takibe alınabilir.

ONS ALTIN- Dünkü işlem gününü de satıcılı noktalayan Değerli Metal’de, yeni günde şuan için; 1797 seviyesinde kararsız görünüm hâkim. Gün içerisinde oluşabilecek geri çekilmelerde; 1794-1789 bariyeri ilk etapta kritik olup, buranın kırılması durumunda; teknik olarak satış baskısı derinleşebilir. Öte taraftan, emtiada mevcut fiyatlardan yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 1806, 1815, 1823 ve 1831 direnç noktaları ilk etapta takip edilebilir.

S&P500- Dünkü işlem gününde bir ara 4380 destek seviyesine doğru geri çekilen endeks kontratında, sonrasında yeniden oluşan alıcılı işlemler ile tüm zamanların en yüksek gün içi ve kapanış rekorları yenilendi. Yeni günde şuan için; 4413 seviyesinin bir miktar satıcılı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 4380, 4360 ve 4320  destek bölgeleri ilk etapta yine izlemeye alınabilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü hareketler için ise; rekor seviyelere yakın olmamızdan ötürü teknik direnç noktası veremiyoruz.

DAX30- Dünkü işlem gününe satıcılı başlayan ve gün içerisindeki toparlanmalara karşın, 15628 seviyesinden; önceki günün altında kapatan endeks kontratında, yeni işlem gününe de; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- satıcılı başlangıç beklemekteyiz. Bu kapsamda oluşacak geri çekilmelerde; 15525, 15405 ve 15300 destek noktaları ilk etapta izlemeye alınabilir. Olası yukarı  yönlü ataklarda ise; 15730-15800 bölgesi kritik olacak. 

 

Kaynak Işık Menkul-Yusuf Kavak
Hibya Haber Ajansı

Okunma