FX Piyasaları

XAU/USD, 1.812 ara direncinin üzerinde 1.823 seviyesi tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

USD/TRY: Delta varyantına yönelik risklerin daha çok Asya varlıklarını baskıladığını gözlemlerken, ABD'de güçlü gelen bilançoların bu hafta açıklanacak mega teknoloji şirketlerine yönelik daha iyimser beklentileri beraberinde getirmesi ABD borsalarının pozitif ayrışmasına neden olmakta. Diğer yandan, ekonomik toparlanmada kısmi yavaşlama işaretleri gözlense de büyümenin devam etmesi Dolar'ı desteklemekte. ECB'nin de güvercin duruşunu korumasıyla da Dolar endeksi (DXY) geçen hafta %0,2 oranında değer kazandı. Fed faiz kararı ile ABD ikinci çeyrek büyüme, dayanıklı mal siparişleri ile Fed'in enflasyon göstergesinin izleneceği haftada Dolar'ın dirençli görüntüsünü korumasını bekliyoruz. Bu kapsamda, bu sabahki DXY'deki baskının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu hafta ayrıca IMF küresel ekonomik görünüm raporu, Euro Bölgesi ülkeleri büyüme rakamları, Çin sanayi karları öne çıkan gelişmelerken, bugün özelinde Almanya IFO endeksi, ABD yeni konut satışları, AB Maliye Bakanları toplantısı ve ABD-Çin dışişleri yetkilerinin görüşmeleri izlenecek. Yurtiçinde ise perşembe günü TCMB'nin paylaşacağı yılın üçüncü Enflasyon Raporu öne çıkıyor. Fiyatlamalara baktığımızda, tahminen uzun bayram tatili öncesindeki pozisyon ayarlamaları dışında TCMB'nin sıkı duruşunu korumasının da etkisiyle pozitif ayrışan TL, bu sabah kar realizasyonları ile karşılaşıyor. Ancak, Dolar / TL'nin aylık ortalamasının geçtiği 8,63 seviyesine yaklaştıkça tepkiyle karşılaştığını izliyoruz. Halihazırda oynaklığın düşük kaldığı ortamda kurun söz konusu seviyenin altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Aksi durumda 8,71 hedefe girebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde Dolar'daki görüntü ve yurtiçinde artan vaka sayıları nedeniyle kurda 8,51 desteğinin altına sarkma beklemiyoruz.

EUR/USD: Geçen hafta ECB'nin güvercin duruşunu koruması ve ABD varlıklarının pozitif ayrışmasına bağlı olarak paritenin baskı altında kaldığını izledik. Bu hafta birçok makro veri dışında ABD'de açıklanacak büyük teknoloji şirketlerinin finansalları ve Fed toplantısı öne çıkarken, paritenin baskı altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, paritede bu sabah gözlenen yükselişin sınırlı kalabileceğini ve paritenin aylık ortalamanın da bulunduğu 1,1820/30 direncinin altında kalabileceğini öngörüyoruz. Aksi durumda 1,1880 ana direnç konumunda. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1750 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1,17 seviyesine kadar geri çekilme gözlenebilir.

XAU/USD: Beklenen reel faizlerdeki düşüşe karşın net bir yükseliş kaydedemeyen değerli madendeki bu hareketi Dolar'daki pozisyonlanmaya bağlıyoruz. Şu aşamada Dolar'da da dirençli görüntünün korunacağını tahmin ederken, Ons Altın'da yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, 1.812 ara direncinin üzerinde 1.823 seviyesi tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Diğer yandan, bir taraftan reel faizlerdeki görüntü ve Delta varyantı ile ilgili kısmi endişeler nedeniyle olası düşüşlerde 1.793 seviyesinin destek olabileceğini öngörüyoruz.

 


FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma