Şanlıurfa’da araç kiralama firmaları ve günübirlik evler denetlendi

ŞANLIURFA-10.12.2023-HİBYA- Şanlıurfa'da polis ekipleri, günübirlik kiralanan evler ve araç kiralama firmalarına yönelik denetim gerçekleştirdi.

Şanlıurfa’da araç kiralama firmaları ve günübirlik evler denetlendi

Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa'da polis ekipleri, "araç kiralama firmalarının denetimi" ve "günübirlik evlere yönelik denetim" başlıkları altında çalışmalar yaptı.

91 adet araç kiralama firması denetlendi ve bir işletmede anlık veri girişi yapılmadığı tespit edildi. Bu durum, 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'na aykırı olduğu için işletmeye toplamda 31 bin 515 TL idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, 43 adet günübirlik ev adresi de denetlendi. Denetimler sonucunda, 3 adreste konaklayan kişilerin bulunduğu belirlendi. Ancak bu kişilerin KBS (Kimlik Bildirme Sistemi) sistemine kayıt yapmadıkları tespit edildi.

1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'na aykırı hareket ettiği belirlenen 3 şahsa toplamda 179 bin 142 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca, denetlenen evler arasında 2 tanesinin mühürlenerek faaliyetten men edildiği tespit edildi. Bu evlerin sahipleri hakkında mühür kırma suçlamasıyla adli işlemler başlatıldı.

  Hibya Haber Ajansı