Yaptırım gündemi

ABD, Çin komünist partisinden 4 kişiye insan haklarının ihlali nedeni ile yaptırım uygularken, ABD-Çin ilişkilerinden tansiyon tekrar yükselmektedir.(GCM Yatırım)

 

“PİYASANIN ROTASI”

Yaptırım Gündemi

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 12,234,739 – tedaviye pozitif cevap veren 6,707,030 – ölü sayısı 554,304 kişiye ulaşmıştır.

ABD, Çin komünist partisinden 4 kişiye insan haklarının ihlali nedeni ile yaptırım uygularken, ABD-Çin ilişkilerinden tansiyon tekrar yükselmektedir.

Piyasalarda yeni yukarı için momentum zayıflarken, bu sefer neden olarak virüs kaynaklı artan vaka sayılarının ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı hikâyesi öne çıkmaktadır. Fakat bu neden ne kadar anlamlı tartışılması gerekiyor endeksler yeni zirveler görürken de vaka sayılarında artış sert olarak devam ediyordu. Piyasa isteği yönü uygularken bahane olarak virüsü bazen iyi bazen kötü olarak yorumlamayı tercih ediyor. Nasdaq endeksinin farklı pozitif ayrışması sürerken, S&P500 endeksi için finansal şirket performansları etkili olmaktadır. Wells Fargo pandemi nedeni ile binlerce çalışanını işten çıkaracaktır. Petrol fiyatları gerilerken, ABD tahvillerinde yukarı hareket öne çıkmıştır.

GCM Yatırım Araştırma tarafından hazırlanan analizlerimiz;

 • “İngiltere’den Genişlemeci Maliye Adımı” izlemek için tıklayınız.
 • “Amazon Tarihi Zirvesini Yeniledi” okumak için tıklayınız.
 • “Tesla Yeni Zirvesinde” okumak için tıklayınız.
 •  “NASDAQ100’de Teknik Görünüm” okumak için tıklayınız.
 • “6 – 10 Temmuz Haftası Gündemi” izlemek için tıklayınız.
 • “ABD – Meksika – Kanada Anlaşması Devreye Giriyor” okumak için tıklayınız.
 • “Tesla, İkinci Çeyrekte Zarar Etmeyebilir” okumak için tıklayınız.
 • “Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti” okumak için tıklayınız.
 • “ABD ve Avrupa Hisse Senetleri İçin Analist Beklentileri ve 12 Aylık Hedef Fiyatları” okumak için tıklayınız.
 • “Gram Altın’da Gelişmeler ve Teknik Görünüm” izlemek için tıklayınız.
 • “Altın ve Gümüş Yeni Çeyrekte Yükseliş Eğilimine Devam Edecek mi” izlemek için tıklayınız.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3135 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak algı için 3000 seviyesi önemli olmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6103 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1800 üzerinde $1802 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 6.8667 seviyesi ile 6.80 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 521,531 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde kalıcı olmaya başlamıştır. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) tarafında bir miktar toparlanma devreye girmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (3 – 10 Temmuz) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,02 değer kaybı göstermektedir.

Kıymetli madenler, 5 günlük (3 – 10 Temmuz) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1,43 değer kazancı – Gümüş %3,36 değer kazancı göstermektedir.

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 209,962 kişiye çıkarken, ölü sayısı 5,300 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 3,832,623 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1024) 1000 kişi üzerinde devam etmektedir.

Bakan Koca: Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen hasta sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla. Maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa bağlı olarak, vaka sayılarında küçük azalmalar devam ediyor.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma